Slutrapport kursutvärdering, EDAN65
Basfakta
| Kursnamn | Kompilatorer |
| Kurskod | EDAN65
Kursplan |
| Högskolepoäng | 7.5 |
| Läsår | 202526 |
| Kursen slutade i läsperiod | HT_LP1 |
| Program | samtliga |
| Antal registrerade på kursen | 111 |
| Antal godkända/andel av registrerade | 85 / 77 % |
| Antal enkätsvar/svarsfrekvens | 23 / 21 % |
| Antal män som svarat | 15 |
| Antal kvinnor som svarat | 4 |
|
Arbetstid enligt läro- och timplaner
| Föreläsningar | 28 h |
| Övningar | 0 h |
| Laborationer | 12 h |
| Handledd tid | 0 h |
| Självstudietid | 160 h |
| |
Sammanfattning av enkätsvar
På alla frågor utom den om närvaro kan poängen variera mellan -100 och +100, där -100 innebär att man "tar helt avstånd från påståendet" och +100 att man "instämmer helt i påståendet".
Närvaro vid undervisningen
| Andel av undervisningen | Antal | Andel |
| 0-30 % | 3 | 13 % |
| 30-70 % | 4 | 17 % |
| 70-100 % | 15 | 65 % |
Skalor & enskilda frågor
| Skala | Poäng | StdAvv |
| God undervisning | +59 | 50 |
| Tydliga mål | +74 | 41 |
| Förståelseinriktad examination | +69 | 39 |
| Lämplig arbetsbelastning | +13 | 65 |
| Enskilda frågor | | |
| Kursen känns angelägen för min utbildning | +64 | 54 |
| Överlag är jag nöjd med den här kursen | +54 | 72 |
|
|
Fördelning av svar på fråga 26: "Överlag är jag nöjd med den här kursen"
| | Antal | Andel |
|
| Missnöjda (<0) | 4 | 17 % |
| Neutrala (0) | 1 | 4 % |
| Nöjda (>0) | 18 | 78 % |
Har ej besvarat frågan | 0 | 0 % |
|
| Medelpoäng | +54 |
| Standardavvikelse (StdAvv) | 72 |
|
|
|
Fördelning av svar på fråga 17: "Kursen känns angelägen för min utbildning"
|
| Medelpoäng | +64 |
| Standardavvikelse (StdAvv) | 54 |
|
|
Kommentarer
Studierådets kommentarer
Kursen upplevs generellt sett som en väldigt bra kurs med bra delmoment. Framförallt så är kursen en väldigt bra mall för en avancerad kurs, både i termer av innehåll och arbetsbörda. Det finns några CEQ-svar som påpekar att labbarna i kursen är tunga, men sett till kursen i sin helhet så jämnar belastningen ut sig ganska bra trots allt. Det finns tidsuppskattningar för varje labb, som uppskattas väldigt mycket, och det påpekas väldigt tydligt vilken arbetsbörda som kursen innebär, vilket gör det mer lättsmält. CodeProber som verktyg är också uppskattat, och med mindre bearbetning av labbarnas instruktioner så kommer det kunna användas ännu bättre. Labbhandledarna ska även ha stor eloge för deras utmärkta arbete, både vid redovisning samt vid frågor och hjälp.
Något som togs upp är att visa kanske har lite svårare att komma in i kursen, framförallt om man inte läst så mycket Java eller objektorienterad programmering. Som förslag så lyftes möjligheten att ha en icke-obligatorisk labb 0 som hade kunnat hjälpa att fräscha upp eller bistå med viss kunskap inför de ordinarie labbarna.
Ett ytterligare samtalsämne var föreläsningarna. Det blev, speciellt under den senare hälften av kursen, relativt få som gick på föreläsningarna. Trots detta så märks det tydligt ur CEQ-svaren att föreläsningarna är bra och omtyckta. Därför så föreslogs inte några vidare förändringar på strukturen eller utförandet, då det kan bero på väldigt många olika saker som gör att folk inte går på föreläsningarna. Det kom att nämnas att kombinationen av fysisk föreläsning samt material online är väl fungerande.
För att summera så är detta en omtyckt kurs med omtyckta moment. Mindre förbättringar kommer göras tills nästa kursomgång, men inget större behöver fixas.
Kurslärarens kommenterer
Studenterna är överlag mycket nöjda med kursen, och den får många positiva kommentarer. De ser den som relevant och lärorik, och uppskattar både föreläsningar och labbar. Det ses mycket positivt att labbarna bygger på varandra så att man på sista labben har konstruerat en hel kompilator från början till slut. I år hade vi integrerat debugverktyget CodeProber på ett bättre sätt i labbarna, vilket uppskattades mycket av studenterna. Labbhandledarna fick också mycket beröm genom sitt sätt att ge individuell feedback vid labbredovisningarna.
Labbarna är samtidigt tidskrävande, och uppfattas som ganska tunga, med flera kommentarer om detta i fritextsvaren. Dock är medelpoängen på arbetsbelastning +13 vilket jag uppfattar som en acceptabel nivå för en avancerad kurs. Jag kan också konstatera att trots arbetsbelastningen så är genomströmningen god: av 105 studenter som gjorde första labben så fullföljde 101 studenter labbdelen av kursen, dvs 96%. Av 93 tenterande klarade 87 studenter tentan, dvs 94%.
Labbarna är komplexa, och jag arbetar kontinuerligt med att göra småförbättringar av dem så att inte studenterna ska fastna i onödan. I fritextkommentarerna finns en del tips som jag tar med mig till nästa års uppdatering. Även under CEQ-mötet framkom några ytterligare sådana tips. Under kursens gång har jag dessutom haft uppföljningsmöten med labbhandledarna och fångat upp ytterligare småsaker att förbättra.
CEQ-enkäten fylldes i
Webbenkäter har använts på denna kurs.